לפלנד - הזוהר הצפוני

מרץ 2018

במרץ 2018 יצאנו לטיול צילום – אקסטרים מטעם פוטוטבע. אני צלמת אז כשנרשמתי לטיול די הדחקתי את עניין האקסטרים, מה שעניין אותי זה הצילום.
בפועל היה אקסטרים ביותר, גיבוש סיירת מהבוקר עד הערב, בלי הרבה שינה, בקור עז שעבורנו הישראלים זה גורם מספר אחת לעשות אחורה פנה ולהתכרבל בפוך, הרי ביום גשם קצת סוער כולנו נשארות/ים בבית ומאמצות/ים איזה מחלה תורנית כתירוץ לא לצאת לעבודה.

אבל היה שווה כל רגע, שלושה ימים על אופנועי שלג (נכון קצת הברזתי ביום השלישי Michal Alchadef Simon) אבל גיליתי שקטן עלי 12 שעות על אופנוע שלג, בקור, כשיורד שלג ולא רואים ממטר, להתהפך בשלג או לנסוע על גשר צר כשצד אחד מים ואם מפספסים אז…, בקיצור אל תפחדו למתוח את הגבולות שלכם/ן ואל תפסלו התנסויות חדשות מראש! ואם קשה ממש תדעו שאפשר ברגעי משבר לתפוס תנומה בכיסא האחורי באופנוע אמיתי בהחלט, קרה לטובים שבינינו.

מה רואים:

לפלנד משתרעת על שטח של כ- 400 אלף ק"מ והיא למעשה חבל ארץ שנמצא תחת 4 מדינות – פינלנד, רוסיה, נורבגיה ושוודיה, כשהחלק המתויר ביותר הוא בפינלנד. אנחנו אכן טיילנו בחלק של פינלנד וקצת נורבגיה. ראינו שלג והמון שלג, מרחבים עצומים, אין הרבה הרים וגבעות כל האזור שטיילנו בו היה די שטוח, הרבה יערות ועצים מכוסי שלג, כשנוסעים בתוכם לרגע נדמה כאילו אנחנו נמצאים בסיפור אגדה ומסביבנו ערימות של מרשמלו לבן ואוורירי וכל מה שבא לעשות זה לקפוץ פנימה.
בתים קטנים בערבות השלג, מפלים קפואים שאפשר לטפס לנקודת ההתחלה שלהם ומשם להתגלש למטה בשלג, נהרות קפואים עם נביעות מים שלא קפאו בעיקר בסמוך לכבישים.

מה אוכלים:
המטבח הפיני מבוסס על תפוחי אדמה וסלומון אז זהו התפריט העיקרי, מרק סלומון ותפוחי אדמה, סלמון, פירה, ועוד סלומון ותפוחי אדמה, זה כנראה המזון המחמם בקור העז שיש שם, בסך הכל טעים מאוד אבל יש לקחת בחשבון שיש גם הרבה שמנת / חלב באוכל. גם בשר אייל מכינים שם הרבה מאוד טעים ומומלץ לנסות.

טיפים כרגיל:

 

1. למי שנוהג/ת באופנוע הכי חם, יש חימום בידיות וחום המנוע מחמם את הרגליים שאלו המקומות הבעייתיים במיוחד בקור, שאר הגוף בסדר אם מתלבשים בהתאם, תחליפו ביניכם בנהיגה!
2. תביאו איתכן/ם בלקבלה, כיסוי פנים שלכם/ן זה אחד הדברים נגד הקור.
3. תביאו משקפי מגן לעיניים, אפילו שיש קסדה עם כיסוי, זה מגן מפני הקור בנסיעה.
4. בעלי/ות משקפיים תעברו לעדשות או תעשו ניתוח לייזר לפני הנסיעה בפועל הכי סיוט זה האדים על המשקפיים, ניסינו גם ג'ל אנטי פוג וזה עוזר חלקית ביותר.

נוהל זוהר מה הוא אומר?

נוהל זוהר מה הוא אומר ? קמים בשש וחצי בבוקר, מטיילים כל היום בטמפרטורה שנעה בין מינוס 10 למינוס 22 בנסיעה על אופנוע שלג, חוזרים בשמונה בערב לארוחת ערב, מורידים את כל הפקאל הכולל חליפת שלג ונעלי שלג שמוסיפות לנו עוד איזה 10 ק"ג למשקל (שגם ככה קצת חורג וברגע שמסיימים להוריד הכל ולהתרווח בכיסא, מישהו, בדר"כ Yehuda Elmaliach צועק, התחיל הזוהר בחוץ… רצים מהר לובשים הכל בחזרה, מעמיסים חצובה, כפפות ושקיות חימום, בלקלבה (לכסות את פנים), כובע צמר ויוצאים למינוס 15 מינימום, 3 שעות בשלג לפחות, צעידות, יותר נכון התבוססות בשלג עמוק וידיים שקופאות כל פעם שצריך לתפעל את המצלמה.

בקיצור טיול אקסטרים בחסות פוטוטבע מסעות בעולםPhototeva – Adventure and Photography tours ובהדרכתMaya Maymoni Edo Pellach האלופים.

טיפים למי שרוצה לנסוע:

  1. לא להתקמצן על הפקאל, להביא הכי טוב שיש כשהכפפות טאצ' לתפעול המצלמה נרטבות תוך שנייה ויש עוד כמה שעות בחוץ זה לא הכי נעים.
  2. קחו בחשבון שאת הזוהר ניתן לראות ברמה מאוד בסיסית בעין בלתי מזוינת, המצלמה עושה את ההבדל בגלל החשיפה הארוכה, אז תהיו מוכנים/ות.
  3. לתכנן עוד כמה ימי חופש בסוף הטיול להשלמת שעות שינה וגם מסאז' טוב כדאי

איילי הצפון

כל האיילים מבויתים וחיים בחוות, לשאול לאפי/ת כמה איילים יש לו/ה זה כמו לשאול כמה משכורת הם/ן מרווחים/ות (מה שנקרא חוצפה ישראלית שגורה…)

דילוג לתוכן